Split payment obowiązkowy już od 01 listopada 2019r.
Stosowanie tego mechanizmu jest dobrowolne już od lipca 2018r. lecz teraz będzie obowiązkowy. Metodę podzielonej płatności będą musieli stosować podatnicy, którzy dokonują transakcji wymienionych w nowym załączniku nr 15 ustawy o VAT, który zostanie wprowadzony wraz z nowelizacją. Są to m.in.:
- sprzedaż stali;
- sprzedaż komputerów i pozostałych maszyn do automatycznego przetwarzania danych oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 26.20.1);
- sprzedaż telefonów komórkowych (w tym smartfonów) dla sieci komórkowych lub innych sieci bezprzewodowych (PKWiU 26.30.22.0); (…)
- sprzedaż wraków przeznaczonych do złomowania (z wyłączeniem statków i pozostałych konstrukcji pływających);
- roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych;
- roboty związane z wykonywaniem instalacji gazowych, elektrycznych, cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
- roboty tynkarskie, betoniarskie, malarskie;
- roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych.
Obowiązek ma jednak obejmować tylko faktur na kwotę 15 tys. zł i więcej. Mniejsze faktury będą mogły być rozliczane na dotychczasowych zasadach. Przedsiębiorcy, którzy wystawią faktury na kwotę co najmniej 15 tys. zł brutto, będą musieli zamieścić na niej formułkę: „mechanizm podzielonej płatności”. Za jej brak fiskus będzie mógł ukarać 30-proc. sankcją VAT, wyjątek od kary będzie stanowiła sytuacja, gdy klient zapłaci jednak w split paymencie.
Wszystko na temat podzielonej płatności można znaleźć w Dzienniku Ustaw:
Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2018 r. poz. 62
Autor: Aleksandra Rutkowska – Księgowa- SzOK Szybka Obsługa Księgowa sp. z o.o.